1. Strona Główna
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Konserwacja Blach Dachowych

Konserwacja Blach Dachowych

Pokrycia dachowe z blachy jak każde inne wymagają zwrócenia na nie uwagi podczas zbliżających się ciężkich okresów atmosferycznych - zimy. Proszę zauważyć, że powiedzenie "mycie dachu" wydaje się technicznym wynalazkiem do momentu gdy pomyśli się o myciu samochodu. Samochód, to produkt wykończony materiałem metalowym - stalowym lub aluminiowym (ewentualnie formą plastiku). Proszę sobie wyobrazić jakość powłoki lakierniczej na samochodzie po kilku latach niemycia. To samo może spotkać blachodachówki, blachy trapezowe, rynny i inne elementy więźby dachowej.
Firma Hutmet jako producent z dużym bagażem doświadczeń zebrała przez kilkanaście lat działalności informacje, które pozwalają bardziej zadbać o blachy dachowe przed zimą.

  • Należy dokonać wzrokowej oceny ewentualnych uszkodzeń powłoki lakierniczej spowodowanych chodzeniem po niej przez ludzi i zwierzęta. Następnie odtłuścić uszkodzenia lakieru i zamalować farbką zaprawkową.
  • Należy sprawdzić jakość dokręcenia wkrętów na łączeniach oraz ewentualne braki także na obróbkach krawędzi, gąsiorach, obróbkach kominów.
  • Rynny odprowadzające wodę wymagają zwrócenia uwagi na szczelność na łączeniach, niezaleganie liści, również w rurach, oraz oczyszczenie sitka rynien (jeżeli istnieją).
  • Spadający śnieg i lód z dachu stanowi niebezpieczeństwo - firma Hutmet zaleca montaż śniegołapów jako elementu zwiększającego bezpieczeństwo użytkowników obiektu.
  • Szczelność pokrycia dachowego to jego fundamentalny aspekt - należy sprawdzić czy poprzez niefachowy montaż woda nie dostaje się w niewłaściwe miejsca.
  • Po zakończonym okresie zimowym zaleca się spryskanie dachu dostępnymi myjącymi środkami oraz spłukanie. Szczególną uwagę należy zwrócić aby mech i osad z komina nie zalegał na powierzchni pokrycia.

Zamieszczone informacje dotyczące konserwacji pokrycia dachowego są czynnościami niebezpiecznymi i wymagającymi umiejętności poruszania się po połaciach dachowych. Firma Hutmet informuje, iż zlecenie opisanej konserwacji pokrycia dachowego musi zostać przekazane tylko wykwalifikowanej ekipie dekarskiej. Firma Hutmet nie ponosi jakiejkolwiek odpowiedzialności za ewentualne wypadki przy pracy wynikłe z opisanych czynności.